wtorek, 17 września 2013

Podstawy walki mieczem: Podstawy obrony

W poprzednich wpisach dowiedzieliśmy się jak:
Pora zatem na wpis poświęcony podstawom obrony. Zapraszam!Zasłona, garda, blok


W terminologii współcześnie używanej jest prawdziwe pomieszanie z poplątaniem. Wynika to z wielu czynników, ale niezależnie od nazw są pewne prawa, których musimy przestrzegać. Najważniejsze w obronie jest to... żeby nie zostać trafionym. To jest priorytet i pozwala nam w wyjątkowych sytuacjach łamać poniższe zasady.

Przede wszystkim zasłona (garda, blok...) nie powinna być statyczna. Tego typu obrony są charakterystyczne dla szabli, a nie dla miecza. O różnicach w walce tymi broniami pisałem w tym artykule. W początkach walk próbowano w ten sposób walczyć mieczem, ale są to stare dzieje i jeśli ktoś próbuje wam narzucić taki system to znaczy, że jego rozwój nie poszedł z duchem czasu.

Wyjątek
Blokując uderzenie krawędzią możemy zrobić to w sposób poprawny i bezpieczny poprzez ustawienie własnej głowni pod odpowiednim kątem i złapanie miecza przeciwnika we właściwym momencie. Jednak to już jest kwestia odpowiedniej praktyki dlatego odradzam tego na początku nauki szermierki.
Dlaczego taki sposób obrony jest niewłaściwy? Przede wszystkim blokowanie uderzenia to przyjęcie całej siły ataku. Wpływa to negatywnie na naszą broń (zwłaszcza gdy przyjmujemy na krawędź) i również na nasze zdrowie. Dodatkowo w taki blok musimy włożyć dość własnej siły, by był skuteczny. Więc z każdym ciosem zadanym przez naszego przeciwnika, my również się męczmy.

Zatem poprawnym sposobem przyjęcia jest płaz. Jednak taki sposób obrony może stwarzać zagrożenie dla palców, gdyż właśnie na nich zatrzyma się klinga przeciwnika. W takim przypadku należy obrócić nadgarstek o 90 stopni (czyli zrobić zawinięcie). Wtedy uderzenie zatrzyma się na jelcu. Dobrze to widać na tym filmiku.

Praca nóg w obronie


Nie tylko w ataku ważne jest zagadnienie pracy nóg. Przede wszystkim kluczowe jest tutaj pojęcie dystansu i odpowiedniej pracy na dystansie. Pisałem już na ten temat nieco w poprzednich tematach z tej serii.  Teraz pora na kilka słów pod kątem obrony.

Czym jest trawers i zejście dowiesz się w temacie o pracy nóg
Przede wszystkim sporo ciosów możemy uniknąć poprzez odpowiednie wyjście z dystansu przeciwnika. Zwłaszcza z początkującym rywalem, który nie wie kiedy jesteś w jego zasięgu. Jednak znacznie ważniejsze jest praca w bliskim dystansie. Kluczowe tutaj będą dwie koncepcje: zejście i trawers.

Po co nam te figury skoro można zwyczajnie zrobić krok do tyłu? Przede wszystkim jeśli uciekasz na wprost do tyłu to przeciwnik konsekwentnie będzie napierał, co jest logiczne i wynikające z instynktów. W takim przypadku sytuacja się nie zmieni i będziecie znowu w punkcie wyjścia. Bardzo przejrzyście to widać na filmikach z walk na youtube. Tak więc jest to bezsensowne z punktu widzenia uciekającego, bo przeciwnik będzie tylko dalej nabierał prędkości i przez to siły.

Natomiast jeśli uciekasz w bok, to agresor musi się zatrzymać. Automatycznie przerywa atak i musi się ustawić swoją pole ataku w twoją stronę. Inaczej fizycznie nie będzie w stanie kontynuować natarcia. Również wystawia siebie na zagrożenie z twojej strony, bo tak jak w przypadku ataku, nie jest w stanie się bronić. A co to jest to pole ataku?

Pole ataku


Inaczej nazwane linią ataku. To umowna koncepcja strefy, którą przeciwnik może zaatakować. Jej pole wyznacza powierzchnia między stopami. Gdyby wyobrazić sobie proste wystające z palców stóp (ustawionych pod kątem 45 stopni) i ograniczyć je zasięgiem naszej broni to uzyskalibyśmy mniej więcej coś takiego:
Skraj zasięgu powinien być zaokrąglony, ale jest to tylko rysunek poglądowy
A po co to wiedzieć? Chodzi o to, że przeciwnik teoretycznie jest w stanie skutecznie zaatakować tylko w obrębie swoich linii ataku. I taką koncepcję powinniśmy przyjąć na początku naszej przygody z szermierką, chociaż są techniki, które łamią tę zasadę. Ale to już wyższa szkoła szermierki i nie należy się tym jeszcze martwić.

Dlatego, aby zrozumieć koncepcję obrony musimy wiedzieć skąd wynika nasze zagrożenie. Dopiero wtedy możemy odpowiednio zareagować i dobrać formę naszej obrony. A to prowadzi nas do koncepcji zamykania linii ataku oraz idei zawieszeń.

Zawieszenia polegają na trzymaniu miecza wycelowanego sztychem w przeciwnika. Siłą rzeczy będzie więc podział na górne i dolne w zależności od pozycji sztychu względem jelca. Jeśli jelec naszego miecza mamy poniżej naszego sztychu jest to zawieszenie dolne. W odwrotnym przypadku mamy górne zawieszenie. Jak łatwo się domyślić zawieszenia również dzielmy na strony - prawe i lewe.

Zawieszenia są dobrym sposobem na zamykanie linii ataku przeciwnika. Oznacza to, że dobierając odpowiednie zawieszenie do pola ataku naszego przeciwnika uniemożliwimy mu w praktyce atak na nas. Bo jeśli jednak by spróbował jednego z podstawowych ataków to znajdujemy się w pozycji, która bez trudu pozwoli nam się obronić, a dodatkowo wystawi naszego oponenta na nasz atak.

Dlatego warto wyrobić sobie odruch przechodzenia do zawieszeń po każdym ataku lub obronie. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że pozwala to na uniknięcie sporej ilości głupich trafień. Częśto u początkujących szermierzy po zapunktowaniu przeciwnika następuje moment radości i satysfakcji, w którym dostają "dubla". To oznacza, że cały wysiłek poświęcony na wypracowaniu otwarcia poszedł na marne.

Podsumowanie


Słowem końcowym chciałem jeszcze raz zwrócić uwagę, że obrona to nie tylko sposób zasłonięcia się własnym mieczem przed ciosem przeciwnika. To bardzo rozległe zagadnienie, które obejmuje wiele koncepcji jednocześnie. Aby skutecznie się bronić trzeba dbać o każdy drobiazg. Oczywiście w początkowej fazie nauki nie da się tego wszystkiego wyłożyć, bo ogrom tej wiedzy jest fizycznie nie do zapamiętania. Dlatego metodą "od ogółu do szczegółu" powinniśmy postępować, co jakiś czas oglądając się wstecz i upewniając czy na pewno wszystkie elementy dobrze zrozumieliśmy.

Najpierw powinniśmy wyrobić sobie odpowiednią mechanikę i motorykę, bo to absolutna podstawa. A to wyrobimy wyłącznie na treningach praktycznych. Dopiero potem dokładając specjalistyczną wiedzę możemy polepszyć swoje umiejętności. W drugą stronę to nie działa, bo nawet jeśli zdobędziemy całą wiedzę to nie czyni z nas dobrych szermierzy.

To chyba tyle, jeśli chodzi o podstawy obrony. Jeśli chcesz poczytać więcej o podstawach walki mieczem to wróć do spisu treści albo przejdź do walki mieczem i tarczą.

Aktualizacja: 29-10-2013

3 komentarze:

  1. ogólnie o seri chce powiedzieć że jest bardzo fajna ale czasami gdy coś opisujesz piszesz "panowie " lub " faceci " przez co jest mi trochę smutno bo też ćwicze walki na miecze a jetem dziewczyną

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy pomysł na bloga i fajnie, że jeszcze się ktoś tym interesuje. Artykuły o walce przydadzą mi się do książki. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń