środa, 26 września 2012

Ile wełny na dublet?

Często jestem zamęczany pytaniami typu: "ile wełny potrzebuję na dublet?" albo "a ile na płaszcz?" czy "a na gacie?". Szczególnie irytuje gdy pyta o to ta sama osoba co kilka dni. Otóż, żeby uzyskać wreszcie święty spokój posłużę się blogiem.
Należy pamiętać, że wartości, które poniżej podam dotyczą materiału jednorodnego - bez żadnych wzorków, haftów, aplikacji, jodełek, krat itp. Szerokość standardowa współcześnie, czyli ok. 140 cm. Jeśli jest trochę mniej to również powinno pasować, ale trzeba już uważać! Jeśli masz dużo szerszą tkaninę (zdarzają się takie o szerokości 200 cm) to oczywiście miary nie będą pasować, bo zużyjesz dużo mniej metrów bieżących (mb).

Wytyczne dotyczą osób normalnej postury. Jeśli jesteś ponad gabarytowy (z tego czy innego powodu) to będziesz potrzebował więcej materiału niż tu podaję. To chyba oczywiste, ale warto przypomnieć. Tak samo jak to, że na każdą osobę potrzeba innej ilości materiału - wyżsi mają gorzej, bo potrzebują więcej.

Zanim zaczniesz obliczać materiał najpierw zapoznaj się z moim wpisem o podszewkach.


Koszula: długość koszuli + długość rękawa
Gacie: 0,5 mb
Bejbik / Coif: Ze ścinków na koszulę
Dublet, cottehardie, jaka**: długość szaty + długość rękawa + podszewka*
Jopula, kabat, tunika: długość szaty + długość rękawa + 0,5mb na kliny + podszewka*
Płaszcz z 1/2 kola: 3 - 3,5 mb + ewentualnie podszewka*
Kaptur: 1,5 mb
Czaperon: co najmniej 1 mb

Na robe i houppelande w zależności od stopnia "obfitości" i długości szaty nie podaję szacowanych wartości, gdyż jest to indywidualna sprawa.

Uwagi końcowe


1) Jeśli nie wiesz jak oszacować ilości potrzebnego materiału to rozrysuj sobie na kartce wykrój w skali. Może rozmieszczając inaczej niektóre elementy da się zaoszczędzić materiału. Jeśli nie masz do tego głowy warto poradzić się krawcowej albo kogoś obeznanego w temacie.

2) Szyjąc większe ilości ciuchów można trochę zaoszczędzić na materiale zmieniając jego sposób wykrojenia. Przykład:

Na osobę wzrostu ok. 190 cm będziemy potrzebować 1,7 mb lnu żeby uszyć koszulę i 0,5 mb na gacie. Czyli na dwie koszule i gacie będzie 1,7 mb x 2 + 0,5 mb. Jednak da się wykroić gacie ze ścinków materiałów na same dwie koszule. Więc oszczędzamy 0,5 mb.

Warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem szyjąc sobie bieliznę (której siłą rzeczy wypada mieć trochę więcej) czy obszywając się grupowo. 

3) Szablony trzeba wykroić wzdłuż długości materiału - długość ciucha/rękawa idzie równolegle do długości tkaniny. Dlaczego? Bo materiał kurczy się po długości. Jeśli będziemy ciąć z szerokości to po pierwszym praniu możemy się nie zmieścić w szatę (jeśli ciuch będzie bardzo dopasowany).
______
* Na podszewkę potrzeba drugie tyle co na całą szatę - chyba, że się nie robi pełnej podszewki.
** Jeśli jaka nie posiada workowatych rękawów.

Aktualizacja: 04-03-2014

1 komentarz:

  1. Kaszmir rzeczywiście jest półke wyżej, nie zmienia to jednak faktu, że welnabawelna jest ostatnio bardzo modna i kreacje z niej powstające wyglądają modnie przez długi czas. Jest to coś czym możemy się wyróżnić.

    OdpowiedzUsuń