sobota, 8 listopada 2014

Dlaczego stroje szermiercze są białe?

Zastanawialiście się kiedyś nad tą kwestią? Czemu wyskakują w tych białych strojach i dziwnych maskach? Otóż maski to wiadoma sprawa. Względy bezpieczeństwa i ciężko tu znaleźć lepszy ochraniacz. Swoją drogą pierwsze maski były używane już w XVI wieku i są widoczne w traktacie Maira (o ile mnie pamięć nie myli). Ale dlaczego na biało?

Źródło obrazka
Kolor stroju często ma związek z wykonywaną czynnością - ksiądz na czarno, rzeźnik w białym fartuchu ze względów higenicznych, podobnie jak pielęgniarka. Chirurg na zielono, żeby... nie kojarzyć się z rzeźnikiem. Ale szermierze? Przecież nie muszą być nieskazitelnie czyści. O co więc chodzi?


Czy wygląd współczesnych szermierzy jest ładny czy nie - to kwestia gustu. Jednak wszyscy jak w zmowie występują na biało. Podczas gdy inni sportowcy mają dowolność (zazwyczaj wybierają barwy państwowe). Można zatem wyciągnąć wniosek, że w tym specyficznym przypadku ważną rolę muszą odgrywać jakieś inne względy. Otóż jak najbardziej.

Wszystko to sprawka Francuzów. W XVI wieku zabroniono we Francji pojedynkowania się, gdyż król miał dosyć bardzo popularnej mody honorowych walk oraz wynikającej z tego sporej liczby zabitych szlachciców - którzy przecież zasilali państwową armię. Jego śladem podążyli inni władcy. Oczywiście nie zlikwidowało to procederu w całości, jednak pozwoliło przekształcić walki w kontrolowaną formę sportu. Walczono zwyczajowo do pierwszej krwi (u nas interpretacja była trochę inna - liczyła się pierwsza krew z głowy). A posokę najlepiej i od razu widać na białej tkaninie.

Także zastosowanie tego koloru miało jak najbardziej praktyczny wymiar. Nawet po zaprzestaniu walki do pierwszej krwi białe stroje wciąż spełniały ważną funkcję. Aby sprawiedliwie ocenić wynik walki, na koniec broni zakładano szmatkę bawełnianą nasączoną atramentem. Jak to się mawia - punta broni sportowej jest drugą najszybszą rzeczą w sporcie. Pierwszą są pociski strzelców wyborowych. A oznacza to, że szermierka jest sportem niezwykle dynamicznym i bardzo trudno dobrze zauważyć co się stało i czy klinga sięgnęła przeciwnika czy minęła go o kilka milimetrów. Obecnie korzysta się z aparatury elektrycznej, mierzącej trafienia. Jednak problem jest nadal jedną z największych bolączek szermierki, bo nawet przy historycznej szermierce z wagą broni kilkukrotnie cięższą od sportowych egzemplarzy akcja rozstrzyga się w ciągu ułamków sekundy.

Malunek na masce szermierczej. Źródło
Dzisiaj przepisy nie są tak restrykcyjne i nie ma potrzeby korzystania z białych tkanin. Aparatura elektryczna działa tak samo, niezależnie od barwy stroju zawodnika. Mimo tego w sporcie tradycyjny podział został zachowany - szermierze na biało, instruktorzy w czerni - to jednak dopuszcza się coraz więcej indywidualizacji. Zawodnicy mogą ozdobić rękę nieuzbrojoną (to ta, w której nie trzyma się broni) naszywając jakiś symbol, wystąpić w kolorowych podkolanówkach czy nawet w kolorowych kurtach szermierczych (póki co wyłącznie w USA). Innymi przejawami zmian są zindywidualizowane elementy broni (kabel, rękojeści, punta) albo nadruki na maskach. To jednak ciągle budzie kontrowersje w środowisku, zwłaszcza w obozie tradycjonalistów.


Źródła:
http://academyoffencingmasters.com/blog/why-are-fencing-uniforms-white/ Dostęp: 14-10-2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz