piątek, 18 lutego 2011

Rekonstrukcja, stylizacja a mhroczenie

Wielu ludzi używa w swych wypowiedziach terminu "rekonstrukcja" odnośnie wszystkiego co związane z RR. Ta notka pomoże im wyjść z błędu. Najpierw wyjaśnijmy sobie co to jest "rekonstrukcja".

Rekonstrukcja (zwana również rekreacją) to dosłownie odtworzenie czegoś. Zatem w praktyce powinno to wyglądać w następujący sposób: danymi technikami, przy użyciu danych materiałów tworzymy daną rzecz, która ma być jak najdokładniej wierna oryginałowi.

Stylizacja zaś, jest to zabieg upodobniający daną rzecz, by wyglądała spójnie w danym klimacie, nie trzymając się metod wykonywania z czasów, na które ma wypadać stylizacja.

Oprócz tych dwóch zjawisk, występuje jeszcze jedno, tzw. "mroczenie". Mhroczeniem nazywamy używanie przedmiotów, materiałów, itp., które nijak mają związek z historią. Mhroczenie często jest nazywane przez użytkowników rekonstrukcją, co jest zwyczajnym kłamstwem.

Na koniec, by łatwiej sobie uzmysłowić różnice, podam kilka obrazowych przykładów. Rekonstrukcją historyczną są buty skórzane uszyte wg wzorów oraz materiałów dostępnym w danym okresie historycznym.

Stylizacją będą buty uszyte wg historycznie występującego wzoru, jednak nie do końca wykonane z historycznych materiałów. W tym wypadku to może być użycie syntetycznej dratwy czy gumowej podeszwy.

Mroczeniem będą glany ze skórzaną owijką, wciskane ludziom jako "historyczne buty".

2013-03-12 Aktualizacja:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz