środa, 2 marca 2011

Co to jest Ruch Rycerski?

Mnóstwo osób rozpisywało się już na ten temat. Powstało wiele rozmaitych definicji, prób określenia tego czym jest to zjawisko. Jednak czy nie da się tego opisać prościej i przystępniej? Czym ogóle jest Ruch Rycerski?

Da się! Proszę państwa, przedstawiam moją własną, miejmy nadzieję, łatwiejszą definicję która zadebiutuje w eterze.

RUCH RYCERSKI to proces masowo zainicjowany w latach 90. dwudziestego wieku, mający na celu integrację miłośników historii, a także popularyzację kultury materialnej, duchowej i obyczajów występujących w przeszłości poprzez rekonstrukcje lub stylizację historyczną oraz wszelką inną działalność pośrednio z nim związaną.


Jest wiele innych definicji. Wielu badaczy próbowało określić czym jest to zjawisko. Oto niektóre przykłady:

Rekonstrukcja historyczna - polega na odtwarzaniu realiów i ducha epoki, których rekonstrukcja dotyczy, poprzez fizyczne odtworzenie warunków życia jakie istniały w danej epoce . O rekonstrukcji mówimy wtedy, kiedy do odtworzenia owych realiów rekonstruktorzy opierają się na opracowaniach naukowych, analizują zachowane zabytki oraz przekazy pamiętnikarskie a także posługują się materiałami istniejącymi i dostępnymi w epoce, która jest rekonstruowana. Rekonstrukcja historyczna dotyczy strojów, mundurów, przedmiotów, codziennego użytku, militariów, pożywienia, obyczajów, zwyczajów, taktyki etc.
źródło: freha.pl

"Historical reenactment określić można najprościej jako zbiór działań, podczas których ich uczestnicy odtwarzają w strojach i za pomocą artefaktów wytworzonych współcześnie* (rekonstrukcji, stylizacji), względnie oryginalnych, konkretne wydarzenia z przeszłości (najczęściej bitwy) lub różnorodne aspekty życia człowieka w wybranym okresie historycznym."
Michał Bogacki "HISTORICAL REENACTMENT JAKO NOWY SPOSÓB PREZENTACJI PRZESZŁOŚCI"
“fragment artykułu ukazał się w: Do Broni! Magazyn Rekonstrukcji Historycznych, nr 4, 2006, s. 34-37, ale też można go znaleźć gdzieś na stronach wydziału historii UAM. Autor jest pracownikiem zakładu historii wojskowej i odtwórcą, więc raczej wie, co mówi.”
źródło: freha.pl

*W tym miejscu każdy archeolog łapie się za głowę. Artefakt to przedmiot wytworzony w przeszłości, który przetrwał do dziś. I nie ma magicznych właściwości.


Mógłbym oczywiście podać więcej definicji. Każdą z nich można by rozszerzyć o nazwiska, wydarzenia etc. Jednak to nie wpływa w ogóle na wyjaśnienie co to jest Ruch Rycerski. Dlatego wolę się skupić na esencji.

A ona jest taka, że zjawisko owe zaczęło się rodzić dla zabawy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Tak samo jak konwenty komiksowe czy miłośników gier komputerowych. Z czasem zaczęło to nabierać jakiegoś spójnego kształtu oraz rządzić się swoimi prawami.

Ruch Rycerski to znacznie szersze zjawisko niż samo odtwarzanie historii. Składa się na to również wiele innych aktywności, które nie są bezpośrednio odtwórstwem. Są to treningi walk, jazdy, strzelnicze. Spotkania różnej maści - organizacyjne grup, warsztaty, seminaria. 

Próby dokładnego zaszufladkowania tego zjawiska są skazane z góry na niepowodzenie, gdyż to zjawisko wciąż żyje i się przekształca. To tak jakby pisać biografię jeszcze żyjącej osoby.

Aktualizacja: 2015-05-28

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz