wtorek, 29 lipca 2014

Walki rycerskie a technika

Dzisiejszy artykuł inspiruje czytanka, którą znajdziecie pod adresem internetowym:
http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/13144?t=W-swiecie-rycerzy

Wywiadu udzielił Marcin Waszkielis i zanim zaczniecie czytać komentarz to zapoznajcie się z treścią oryginału. Z racji tematyki serwisu, dużo pytań jest pod kątem wojskowości. Jednak chciałem nawiązać do najbardziej interesującej części wywiadu, czyli szermierki.
Źródło: http://polska-zbrojna.pl/imageslibrary/GetImage/33792

środa, 2 lipca 2014

Kirys czy napierśnik?

Choć internet w Polsce od lat, to wiele osób wciąż ma problemy z rozróżnianiem kirysa od napierśnika. Często tych dwóch nazw używają wymiennie nawet rzemieślnicy je produkujący (!). Dzisiaj szybka piłka.

ONB Cod. Vindobonensis 2762 Wenzel Bible
Napierśnik, jak sama nazwa wskazuje, to element chroniący pierś (klatkę piersiową), czyli przednią górną część tułowia. Kirys zaś składa się z napierśnika i naplecznika (czyli części chroniącej plecy). Tak więc nie można tych nazw używać wymiennie, bo się można zdziwić np. przy odbiorze zamówionego kirysu. Żeby było śmiesznie nawet w Wikipedii jest to jasno wytłumaczone.

Zostało jeszcze kilka kontrowersji do wyjaśnienia. Kirys nie musi oznaczać zbroi płytowej. Płaty też są kirysem, bo chronią zarówno pierś jak i plecy. Tak samo brygantyna czy kirys kryty (no raczej!). Nawet w przypadku kolczugi można by się pokusić o takie stwierdzenie, choć to dziwnie brzmi. W każdym razie zapamiętajcie:
Kirys = napierśnik + naplecznik