wtorek, 15 października 2013

Najstarsze alkohole na ziemiOryginalny artykuł "The Oldest Alcoholic Drinks on Earth" w języku angielskim na stronie io9.com. Tutaj znajdziecie moje tłumaczenie - ani ładne, ani wierne.

Najstarsze alkohole na ziemi


Źródło obrazka: Shutterstock/javarman
Artefakty historyczne, zwłaszcza te starsze, zawsze otoczone są aurą tajemniczości. Można dotknąć czegoś, czego używali ludzie setki lat temu. Jednak gdy owym artefaktem jest napój alkoholowy, leżakowany przez stulecia, to można dostać podwójnego zawrotu głowy. Artykuł ten jest o najstarszych trunkach świata, które wciąż można kupić i spożyć.

Poniżej: Najstarszy archeologiczny dowód winiarstwa liczący sobie 7,000 lat. Pozostałoścu z wina gronowego, odkryte w latach 60. XX wieku w Hajji Firuz Tepe, Iran.

Źródło: Archeology News Network

Butelka wina odnaleziona w winnicy niedaleko niemieckiego miasta Speyer w 1867 roku podczas odkrycia rzymskiego kamiennego sarkofagu z połowy IV wieku.

Źródło: The Local
Szklana amfora ma szklane uchwyty w kształcie delfinów. Około 1/3 płynu stanowi oliwa z oliwek, która byłwa używana, żeby zapobiec utlenieniu się wina.

Rüdesheim'skie Wino Apostolskie z 1652 (nienadające się do spożycia) i 1727 (pijalne) z Bremen, Niemcy.

Źródło: Luxist and Vinositas

 Butelka i etykieta pochodzą z 1950.

"Miasto Bremen słynęło ze swych piwnic, które posiadał ratusz miejski..Znane były jako "Schatzkammer", co można przetłumaczyć jako "skarbiec".
Zawiera on dwanaście (12) wielkich, misternie rzeźbionych beczek wina pochodzących z 17. i 18. wieku, nazwane za dwunastoma apostołami. Najstarsze jest z 1653 roku, ale to wino nie nadaje się do spożycia. Najbardziej znaną beczką jest beczka Judasza zawierająca Rudesheim'skie wino z 1727 roku, który to zyskał sobie reputację najlepszego rocznika z 18th stulecia. Wino z tej beczki nigdy nie było sprzedawane, jednak bywało, że niewielkie ilości zostały zabutelkowane i rozdane jako prezenty mieszkańców Bremen dla najbardziej zasłużonych dygnitarzy, urzędników państwowych, królów i książąt itp.
Gdy któreś z win zostało opróżnione (pojemność całkowita ok. 3000 litrów) dolewano młodego wino najlepszej jakości. W ten sposób odświeżano beczkę, a stare wino mogło się pożywić cukrem z młodego. Jednak w praktyce rzadko ściągano więcej niż kilka butelek naraz, więc dolewka młodego wina stanowiła znikomą część całości. Zdecydowana większość jest nadal oryginalnym rocznikiem z 1727 roku." - podaje serwis Finest And Rarest

Węgierski Tokaj, prosto z Saksońskich Królewskich piwnic, zabutelkowany w latach 1680.

Źródło: Finest and Rarest

Massandryńskie Sherry de la Frontera (1775 roku) sprzedane w 2001 roku za $43,500.

Źródło: All Expensive Wine

Chateau Lafite Rothschild (1787 rok) jedną butelkę sprzedano za $156,000 w 1985.

Źródło: Jacksonvile Wine Guide

Cieszący się światową sławą szampan z początków 19 stulecia znaleziono we wraku statku u wybrzeży wysp Alandzkich (Morze Bałtyckie, pomiędzy Szwecją a Finlandią). Przynajmniej trzy z odzyskanych butelek zawierały Veuve Cliquot.

Zdjęcie: AP/Alex Dawson/Museibyran

Najstarsza butelka rumu z 1830 roku - Vieux Rhum Anglais.

Źródło: Finest and Rarest

Mała butelka Glenavon Special Liqueur Whisky zrobionej przez Glenavon Distillery w Ballindalooch, Szkocja. Wyprodukowano w połowie XIX wieku.

Film

Hannisville Cache, czyli dwa balony żyta, dwa balony whiskey i balon ginu. Whiskey destylowana w 1863 roku, następnie przez 50 lat leżakowała w dębowych beczkach nim została przelana do balonów.

Źródło: Finest and Rarest

Zakupiona w późny latach 70. XIX w. przez John'a Welsh'a, ambasadora Wielkiej Brytanii w USA.

Duża flaszka Armagnac'u z 1865 roku.


Absinthe Edouard'a Pernod'a z Lunel. Najstarsza nienaruszona butelka odnaleziona w  1870.


Źródło: Finest and Rarest

Zapasy whisky "Army and Navy Stores" z 1870-1880 oznaczone etykietką "Mid 19th century Army and Navy old Liqueur Whisky"

Źródło: Finest and Rarest

Bonus: nieotwarta coca-cola z 1902-1905Źródło: Jerzeedevil

Bonus: Tutankhamun Ale, piwo zrobione na słodzie ze starożytnych słojów odkrytym podczas badań archeologicznych w Świątyni Słońca Netertiti w 1990 latach. 1000 butelek sprzedano w Harrods London za $75 butelka.

Źródło: Wikimedia Commons

Mega bonus: 20 letnia cola smakuje dużo lepiej niż dzisiejsza


 Smakowała cudownie. W porównaniu do coli kupionej przed chwilą, jest jasno brązową nieprzezroczystą cieczą. Jednak smakowała wspaniale czysto, cytrusowo i rześko bez posmaku zbyt dużej ilości cukru, który jest plagą dzisiejszej coli - komentował Peter Orosz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz