Oryginalny artykuł "
The Oldest Alcoholic Drinks on Earth" w języku angielskim na stronie
io9.com. Tutaj znajdziecie moje tłumaczenie - ani ładne, ani wierne.
Najstarsze alkohole na ziemi
|
Źródło obrazka: Shutterstock/javarman |
Artefakty historyczne, zwłaszcza te starsze, zawsze otoczone są aurą tajemniczości. Można dotknąć czegoś, czego używali ludzie setki lat temu. Jednak gdy owym artefaktem jest napój alkoholowy, leżakowany przez stulecia, to można dostać podwójnego zawrotu głowy. Artykuł ten jest o najstarszych trunkach świata, które wciąż można kupić i spożyć.
Poniżej: Najstarszy archeologiczny dowód winiarstwa liczący sobie 7,000 lat. Pozostałoścu z wina gronowego, odkryte w latach 60. XX wieku w Hajji Firuz Tepe, Iran.
Butelka wina odnaleziona w winnicy niedaleko niemieckiego miasta Speyer w 1867 roku podczas odkrycia rzymskiego kamiennego sarkofagu z połowy IV wieku.
Szklana amfora ma szklane uchwyty w kształcie delfinów. Około 1/3 płynu stanowi oliwa z oliwek, która byłwa używana, żeby zapobiec utlenieniu się wina.
Rüdesheim'skie Wino Apostolskie z 1652 (nienadające się do spożycia) i 1727 (pijalne) z Bremen, Niemcy.
Butelka i etykieta pochodzą z 1950.
"Miasto Bremen słynęło ze swych piwnic, które posiadał ratusz miejski..Znane były jako "Schatzkammer", co można przetłumaczyć jako "skarbiec".
Zawiera on dwanaście (12) wielkich, misternie rzeźbionych beczek wina pochodzących z 17. i 18. wieku, nazwane za dwunastoma apostołami. Najstarsze jest z 1653 roku, ale to wino nie nadaje się do spożycia. Najbardziej znaną beczką jest beczka Judasza zawierająca Rudesheim'skie wino z 1727 roku, który to zyskał sobie reputację najlepszego rocznika z 18th stulecia. Wino z tej beczki nigdy nie było sprzedawane, jednak bywało, że niewielkie ilości zostały zabutelkowane i rozdane jako prezenty mieszkańców Bremen dla najbardziej zasłużonych dygnitarzy, urzędników państwowych, królów i książąt itp.
Gdy któreś z win zostało opróżnione (pojemność całkowita ok. 3000 litrów) dolewano młodego wino najlepszej jakości. W ten sposób odświeżano beczkę, a stare wino mogło się pożywić cukrem z młodego. Jednak w praktyce rzadko ściągano więcej niż kilka butelek naraz, więc dolewka młodego wina stanowiła znikomą część całości. Zdecydowana większość jest nadal oryginalnym rocznikiem z 1727 roku." - podaje serwis Finest And Rarest
Węgierski Tokaj, prosto z Saksońskich Królewskich piwnic, zabutelkowany w latach 1680.
Massandryńskie Sherry de la Frontera (1775 roku) sprzedane w 2001 roku za $43,500.
Chateau Lafite Rothschild (1787 rok) jedną butelkę sprzedano za $156,000 w 1985.
Cieszący się światową sławą szampan z początków 19 stulecia znaleziono we wraku statku u wybrzeży wysp Alandzkich (Morze Bałtyckie, pomiędzy Szwecją a Finlandią). Przynajmniej trzy z odzyskanych butelek zawierały Veuve Cliquot.
|
Zdjęcie: AP/Alex Dawson/Museibyran |
Najstarsza butelka rumu z 1830 roku - Vieux Rhum Anglais.
Mała butelka Glenavon Special Liqueur Whisky zrobionej przez Glenavon Distillery w Ballindalooch, Szkocja. Wyprodukowano w połowie XIX wieku.
Hannisville Cache, czyli dwa balony żyta, dwa balony whiskey i balon ginu. Whiskey destylowana w 1863 roku, następnie przez 50 lat leżakowała w dębowych beczkach nim została przelana do balonów.
Zakupiona w późny latach 70. XIX w. przez John'a Welsh'a, ambasadora Wielkiej Brytanii w USA.
Duża flaszka Armagnac'u z 1865 roku.
Absinthe Edouard'a Pernod'a z Lunel. Najstarsza nienaruszona butelka odnaleziona w 1870.
Zapasy whisky "Army and Navy Stores" z 1870-1880 oznaczone etykietką "Mid 19th century Army and Navy old Liqueur Whisky"
Bonus: nieotwarta coca-cola z 1902-1905
Bonus: Tutankhamun Ale, piwo zrobione na słodzie ze starożytnych słojów odkrytym podczas badań archeologicznych w Świątyni Słońca Netertiti w 1990 latach. 1000 butelek sprzedano w Harrods London za $75 butelka.
Mega bonus: 20 letnia cola smakuje dużo lepiej niż dzisiejsza
Smakowała cudownie. W porównaniu do coli kupionej przed chwilą, jest jasno brązową nieprzezroczystą cieczą. Jednak smakowała wspaniale czysto, cytrusowo i rześko bez posmaku zbyt dużej ilości cukru, który jest plagą dzisiejszej coli - komentował Peter Orosz.
Zajebisty artykuł, dużo można się z niego dowiedzieći zawiera fajne ciekawostki:)
OdpowiedzUsuń